Větrníková brož pro Větrníkový den

větrník

21. listopadu se po celé Evropě slaví Větrníkový den. Připomínáme si tak nesnadný boj proti cystické fibróze, nemoci, která omezuje a zkracuje život desetitisícům lidí. Rozhodli jsme se tedy věnovat tomuto dni svůj další příspěvek.

Symbolem tohoto dne je větrník. Přestože roztočit ho foukáním je pro většinu lidí hračka, pro nemocné cystickou fibrózou to může být mnohdy nepřekonatelný úkol.
I když je cystická fibróza nejčastější genetické onemocnění, není mezi lidmi moc známá. Chtěly bychom vás tímto návodem vyzvat k vytvoření stylové brože a pomoci s rozšířením povědomí o této nemoci mezi veřejnost.

Než se do toho pustíme, úvodem si dovolíme jen pár slov o cystické fibróze a dalších formách pomoci.

Cystická fibróza:
Cystická fibróza (zvaná také jako nemoc Slaných dětí) je nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje především dýchací orgány, ale velmi často je spojeno i s trávícími a srdečními problémy, diabetem a  poškozením jater. Patří mezi nejčastější vzácná onemocnění a průměrný věk při úmrtí pacientů je v ČR 29 let. 
Více se můžete dočíst na stránkách věnovaným tomuto onemocnění.

Možnosti pomoci:
Pomoc můžete odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS SLANEDETI na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč.
Přispívat můžete také pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK SLANEDETI na číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč.
Více se dozvíte na stránkách www.darcovskasms.cz nebo www.cfklub.cz.

Na větrníkovou brož budete potřebovat:

  • papír
  • tužku
  • pravítko
  • nůžky
  • nýtovací kleště/lepidlo/jehlu a nit
  • 2 korálky
  • provázek/drátek
  • spínací špendlík

Jak na to:

Vyberte si hezký papír, který se vám bude na výrobu větrníkové brože hodit. My použily zlatý fotokarton. Pokud však doma nemáte nýtovací kleště a budete větrník lepit nebo sešívat, doporučujeme měkčí papír.

V prvním kroku jsme si vystřihly z papíru 7cm velký čtvereček.  Protější rohy jsme tužkou spojily do kříže. Linky jsme pak začaly prosřihávat. Dávejte jen pozor, ať vám zůstane cca 1cm od středu místo. 🙂

DIY Větrník

Teď přijde řada na nýtovací kleště, pokud je nemáte, jednoduše tento krok vynechejte a pokračujte rovnou lepením a sešíváním.
Ve středu a na střídačku jsme v každém trojúhelníčku udělaly jednu dírku. Pokud se nemáte jak dostat na střed, papírek přehněte na půl a udělejte ve středu půl-dírku.

DIY Větrník

Potom jsme si vzaly jeden nýtek a začaly ohýbat proděravěné cípy a spojovat je nýtkem na střed. Pokud jste se rozhodli použít lepidlo nebo jehlu a nit, spojte cípky stejným způsobem a slepte/sešijte na středu.

DIY Větrník

Prostrčený nýtek všemi dirkami jsme secvakly nýtovacími kleštěmi.

DIY Větrník

Základ větrníkové brože je hotový.

DIY Větrník

K ozdobení nýtku a přidělání spínacího špendlíku jsme použily dva korálky (větší jak otvor nýtku) a provázek. Navlékly jsme jeden korálek na provázek a oba konce protáhly nýtkem. Z druhé strany jsme navlékly druhý korálek, přiložily spínací špendlík (částí, která se nevyvlíkne) a stáhly uzlíkem k sobě.

DIY větrník

Teď už s vytovřenou broží můžete ozdobit svetr, kabát nebo kabelku a vyrazit do ulic dělat nejen parádu, ale také dobrou věc, která vás v tomhle počasí ke všemu úžasně zahřeje na srdci. 🙂

větrníková brož

Moc děkujeme, že s k nám přidáte a budeme moc rádi, když se nejen s námi podělíte o vaše větrníkové brože na našem Facebooku, ale taky mezi svými přáteli.

Mohlo by se vám líbit