IKEA LACK hack (๑˃̵ᴗ˂̵)و

ikea lack hack

Máme rády retro a konferenční stolek LACK z IKEA už pomalu do této skupiny zapadá. Díky jednoduchému tvaru a nízké ceně je dost oblíbený a v IKEA se pořád ještě prodává!! Nás (celý klan) už, ale po 12 letech trošku omrzel a rozhodli jsme se ho jednoduše „hacknout“. 🙂

I když nám stolek LACK už delší dobu neslouží jako konferenční, přesto hraje v našem obývacím pokoji poměrně důležitou roli, stojí totiž pod televizí. A jelikož se na něj kolikrát upínají oči častěji než na samotný objekt nad ním, rozhodly jsme se ho trošku vylepšit.

Stolek jsme „jednoduše“ prošněrovali gumolanem, aby byli věci uvnitř trošku zakryté, přesto dobře dostupné. Gumolano jsme zvolili, protože je pružné a můžeme ho lehce roztáhnout a vyndat si z úložného prostoru co potřebujeme. My máme ve stolku uloženou Hi-Fi věž, ale skvěle se hodí třeba na knížky nebo gramofonové desky.

Budete potřebovat:

  • konferenční stolek LACK z IKEA (nebo jakýkoli jiný, podobných proporcí)
  • gumolano (cca 21 m, o ∅ 6 mm)
  • vrtačku (vrtáky na dřevo i železo o ∅ 7 mm)
  • pravítko nebo metr
  • tužku

Jako na to:

Nejdřív si vše důkladně vyměřte. Provlékat můžete jen přední část nebo celý obvod. My si nechali volnou pouze zadní stěnu.

K našemu stolku jsme potřebovali 21 m gumolana. Doporučujeme nakoupit v běžných železářstvích a kutilech, kde metr stojí cca 15 Kč. V hobby marketu chtějí za metr až 80 Kč a to se dost prodraží!!! 
Jednotlivé díry jsme jsme navrtali zepředu na všechny čtyři nohy a rozmístili je 3 cm od sebe. Odkládací polici konferenčního stolku jsme posunuli níž, aby jsme do ni mohli uložit Hi-Fi věž.

Pokud máte vše vyměřené a zakreslené body pro vrty, přejděte k tvrdší práci.
U první díry (cca 2,5 cm od spodní hrany základní desky) jsme nakonec museli použít vrták na železo. Nějak nám totiž nedošlo, že v těchto místech je noha ještě připevněná k vrchní desce železným šroubem. 🙂 Ale vyšlo to a mohli jsme se pustit do ostatních děr, kde jsme už použili klasický vrták na dřevo.

POZOR: vrtejte na větší rychlost otáček, jinak hrozí, že se z druhé strany dýha roztřepí. Doporučujeme vyzkoušet si to na méně exponovaných místech.

Když máte díry vyvrtané, začistěte je smirgl papírem, aby z nich nekoukaly třísky.

Konečně můžeme přejít k té příjemnější „dámské“ práci,… a to je šněrování. 🙂 Lanko jsme zakončili obyčejným uzlíkem, který můžete ozdobit kovovou sponou.

ikea hack konferenční stolek

Šněrování jsme začali na zadní noze a přes všechny nohy jsme postupovali až dolů. Na závěr vše důkladně stáhněte, ať není lanko někde prověšené. Když jste s dotažením spokojeni, zauzlíkujte konec.

ikea hack konferenční stolek

TADÁÁÁÁÁ….a stolek pod televizi nebo cokoli jiného je hotový! 🙂
Pokud chcete dát podobnému solitéru taky druhou šanci, určitě to vyzkoušejte. Budeme se těšit na novou inspiraci v podobě vašich hacknutých stolků na našem Facebooku.

Mohlo by se vám líbit